Guest guest Posted February 4, 2006 Report Share Posted February 4, 2006 LOL Yes, we could really cook on pennies together. I get customers and see what they buy and think to myself, Wow! I could fill my cupboards and feed several crowds and have money left with that amount. I indulge in my one delicacy.....Celtic sea salt. Donna genny_y2k <genny_y2k wrote: Donna, You would be right at home in my kitchen. I cook the same way you do. I also buy my spices and herbs in bulk or fresh and air dry. My grocery bill is far less than most. When I see grocery carts laden with pre-packaged chemical added food and see how much it costs I am s hocked. It is a simple matter of education. Tea bags are another expensive waste of money. I buy bulk rose hips, mints, chamomile, green tea,lavender, etc. and it lasts for months for *pennies*. I save everything. Orange and lemon peals for tea and sauces. Dried and kept in glass bottles . This lifestyle is a challenge for me and I love doing it. I learn something new every day. Life is a hoot. Smiles and hugs coming your way. Deanna Life is so hard; how can we be anything but kind? Source: Buddha's Life Instruction Book Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.