Jump to content
IndiaDivine.org

Fw: NOTMILK - Saving Money at the Supermarket

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Edited.

 

 

----- Forwarded Message ----cohensmilk1 <cohensmilk1notmilk Sent: Sunday, December 14, 2008 11:07:26 AMNOTMILK - Saving Money at the SupermarketSaving Money at the SupermarketI used to spend $80-$150 per week every Sunday, doing my once-weekly supermarket shopping. This morning, I spent under $20.There are very few items I need to buy at a supermarket any longer. Most of my weekly food budget is spent at the produce store. The fruit and veggie store does a large turnover of produce, and has little storage room. Supermarkets have storage space and purchase unripe

produce at wholesale. Most items sold in the produce store are riper and fresher than supermarket varieties.I've found that the fruits and veggies sold by my green grocer cost 50-100 percent less than those same items sold on supermarket shelves. I enjoy paying 39 cents per pound for bananas, and $1.39 for new coconuts, and 59 cents per pound for crisp Macintosh apples.A large Romaine lettuce goes for 89 cents, while the same Romaine is sold for more than $2 at the large supermarket. The red peppers at my supermarket sell for $3.29 per pound. I paid 99 cents per pound today at the produce store.I've just returned home with 5 bags of greens and yellows and reds. I spent $33. The same items would have set me back $80 or more at the supermarket. Robert Cohenhttp:/www.notmilk.com

Link to comment
Share on other sites

Is there such a produce store in DC? I'm sprouting and growing wheat

grass at home, but there is only so much growing you can do in an

apartment with two windows, both of which face another building.

 

If you do buy produce for the week, how do you keep it fresh? I'm

single and struggle with using produce before it goes bad. That's

probably due to the fact that it was nearly rotten when it was purchased.

 

, " E. Rice-Fells " <shortydemp wrote:

>

> Edited.

>  

> ----- Forwarded Message ----

> cohensmilk1 <cohensmilk1

> notmilk

> Sunday, December 14, 2008 11:07:26 AM

> NOTMILK - Saving Money at the Supermarket

>

> Saving Money at the Supermarket

>

> I used to spend $80-$150 per week every Sunday, doing my once-weekly

supermarket shopping.  This morning, I spent under $20.

>

> There are very few items I need to buy at a supermarket any longer.

Most of my weekly food budget is spent at the produce store. 

>

> The fruit and veggie store does a large turnover of produce, and has

little storage room. Supermarkets have storage space and purchase

unripe produce at wholesale. Most items sold in the produce store are

riper and fresher than supermarket varieties.

>

> I've found that the fruits and veggies sold by my green grocer cost

50-100 percent less than those same items sold on supermarket

shelves.  I enjoy paying 39 cents per pound for bananas, and $1.39 for

new coconuts, and 59 cents per pound for crisp Macintosh apples.

>

> A large Romaine lettuce goes for 89 cents, while the same Romaine is

sold for more than $2 at the large supermarket.  The red peppers at my

supermarket sell for $3.29 per pound. I paid 99 cents per pound today

at the produce store.

>

> I've just returned home with 5 bags of greens and yellows and reds.

I spent $33. The same items would have set me back $80 or more at the

supermarket. 

>

> Robert Cohen

> http:/www.notmilk.com

>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...