Guest guest Posted June 27, 2007 Report Share Posted June 27, 2007 or 1 can of beans verses 1 pkg. of dried beans or 1 box of instant rice verses 1 bag of whole rice 1 box of instant oatmeal verses bulk rolled oats All of the instant boxed stuff costs big bucks,is full of trans fats, chemical preservities, sugar and salt. and it goes on and on. I don't know how much one box of mac and cheese costs but I do know it might feed two children one time. One meal. I pkg. of macaroni/rice/beans will feed several children for a week. My kids didn't have box cereal I made granola. I've seen kids eat a huge box of cereal in two days. Granola will last for a week. A small amount is crunchy, delicious is filling and nutritious. You can even sneak raisins in it..LOL I worked for years with disadvantaged families and I saw what diet does to the health and well being of children. I know ...It takes time to shop and prepare food. But most of all it takes educating people that food is life. Food is health. Food is fun. etc. Sending smiles and hugs your way Deanna in Colorado Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.