Jump to content
IndiaDivine.org

Cheese sauces and Gummy Bears

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

>WOW! I love this site! all the goodies I thought I'd never be able to eat

again, at very reasonable prices. The cheese sauces and gummy bears will be my

first purchases

 

 

Those cheese sauces are simply nutritional yeast and flour... you can make much

more fresher and cheaper yourself, and it would take a couple minutes longer to

open the bags rather than the packet, and do essentially the same thing: add

liquid, stir and heat until think.

 

1 pound is about 453 oz. 1 pound of nutritional yeast is (at least where I can

get it no mail-ordering) around $7 to $10 a pound. Let's assume the later. The

cheese sauce packet is 30 grams. You could, not taking into account flour, make

some 15 packet equivalents, which works out to around 70 cents apiece (no

shipping, and this is all a ballpark estimate).

 

Their 1 lb. bags are a better deal, though, at just over $7 a bag, until you

factor in shipping.

 

As to those gummy bears: at 18 grams of sugar per serving (4 per box) the gummy

bears are not a great deal. The recommended total sugar for an adult woman by

the American Heart Association, per day, is roughly 25 grams (about 6

teaspoons).

 

Put in another way, one serving of those gummy bears is about 4 teaspoons of

sugar.

 

Yum.

 

FYI, Mark

Link to comment
Share on other sites

I used to buy the 1 pound bags of Road's End Chreese for my daughter--I'd buy several of them at once to qualify for free shipping--because she loved it so much.  But I got tired of paying for something that I was sure I could make myself, so I kept testing until I came up with a formula she liked.  So if anyone else is interested in making their own " cheese " powder, the recipe is here:

http://blog.fatfreevegan.com/2007/10/easy-macaroni-and-cheeze.htmlThe last time I made it, I set out four ziplock bags and measured the ingredients into each one of them, assembly line fashion; then I wrote the instructions for mixing it with the liquid ingredients on the bag so that my daughter could make it herself. 

We don't eat as much macaroni anymore (I tend to think of pasta in the same category as sugar, something that should be limited to special occasions), but the packets were nice to have on-hand as a healthier type of " fast food " every once in a while.

Susan-------------------------Susan VoisinFatFree Vegan Kitchenhttp://blog.fatfreevegan.comhttp://www.facebook.com/FatFreeVegan

--------------------------

On Sat, Feb 13, 2010 at 9:24 AM, Mark Sutton <msutton wrote:

 

 

 

 

 

 

>WOW! I love this site! all the goodies I thought I'd never be able to eat again, at very reasonable prices. The cheese sauces and gummy bears will be my first purchases

 

Those cheese sauces are simply nutritional yeast and flour... you can make much more fresher and cheaper yourself, and it would take a couple minutes longer to open the bags rather than the packet, and do essentially the same thing: add liquid, stir and heat until think.

 

1 pound is about 453 oz. 1 pound of nutritional yeast is (at least where I can get it no mail-ordering) around $7 to $10 a pound. Let's assume the later. The cheese sauce packet is 30 grams. You could, not taking into account flour, make some 15 packet equivalents, which works out to around 70 cents apiece (no shipping, and this is all a ballpark estimate).

 

Their 1 lb. bags are a better deal, though, at just over $7 a bag, until you factor in shipping.

Link to comment
Share on other sites

For the record, chocolate covered gummy bears are one of the four basic food groups. :D Marilyn

 

 

 

 

 

Mark Sutton <msutton

 

Sat, Feb 13, 2010 10:24 am

Cheese sauces and Gummy Bears

 

 

 

 

>WOW! I love this site! all the goodies I thought I'd never be able to eat again, at very reasonable prices. The cheese sauces and gummy bears will be my first purchases

 

Those cheese sauces are simply nutritional yeast and flour... you can make much more fresher and cheaper yourself, and it would take a couple minutes longer to open the bags rather than the packet, and do essentially the same thing: add liquid, stir and heat until think.

 

1 pound is about 453 oz. 1 pound of nutritional yeast is (at least where I can get it no mail-ordering) around $7 to $10 a pound. Let's assume the later. The cheese sauce packet is 30 grams. You could, not taking into account flour, make some 15 packet equivalents, which works out to around 70 cents apiece (no shipping, and this is all a ballpark estimate).

 

Their 1 lb. bags are a better deal, though, at just over $7 a bag, until you factor in shipping.

 

As to those gummy bears: at 18 grams of sugar per serving (4 per box) the gummy bears are not a great deal. The recommended total sugar for an adult woman by the American Heart Association, per day, is roughly 25 grams (about 6 teaspoons).

 

Put in another way, one serving of those gummy bears is about 4 teaspoons of sugar.

 

Yum.

 

FYI, Mark

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...