Guest guest Posted March 17, 2007 Report Share Posted March 17, 2007 Greeting All, Informing you that DC Produce Cooperative has changed it’s time for pick up at Francis A. Gregory Library. Effective now our pick up hours will be from 6:45pm- 7:45pm on Wednesday for Conventional and Friday for Organics. We have also added to what we offer our members. Along with our regular freggie boxes we are offering members a per item or box purchase option. Any questions please let me know. Tanikka Please email me at nikka53 I can also be reached at 202-678-7090 DC Produce Co-op Per Item List for the week of 3.21.07 items are available for pick on pick up day. Conventional items available only on Wednesday (except for young coconuts, avocado, and jicama which will be available on Wednesday and Friday). As with our freggies, all greens and mushrooms will come from our farmers and will be harvested Thursday for Friday pick up. About it's use incase some items come in large sizes, your number MAY be reduced if they come in small sizes, you get will more. Kale and other greens come in bunches. Legend: O. - Organic, C. Conventional O. - Organic Young Coconut - $1.60 each C. - Kale – Box (about 10) - $8.00 ½ box about 5) - $4.oo O. - Kale – Box (about 12) - $22.00 ½ box (about 6) - $11.00 C. - Collards- Box (about 10) - $8.00 ½ box (about 5) - $4.00 O. - Collard – Box (about 12) - $21.00 ½ box (about 5) - $11.00 C. - Cabbage – $1.25 per (abou 4-5 lb.) head O. - Cabbage - $3.00 per (about 5lb.) head C. - Broccoli- $1.15 per bunch O. - Broccoli - $ 1.90 per bunch C. - Portobello - ½ Box (about 1 lb)- $2.30 O. - Portobello – ½ Box (about 1 lb) -$4.80 C. - Red Pepper - ½ box (about 4) – $5.50 O. - Red Pepper – ½ box (about 4-5) $5.00 C. - Oranges- Navel – ½ case $13.00 ¼ case $8.00 O. - Oranges – Temple ½ case - $23.00 C. - Apples – Red Del. Local – ½ case (about 30-50) $7.50 O. - Apples – Red Del. Local – ½ case (about 44) $22.00 C. - Avocado- Box (about 12) – $9.00 ½ Box (about 6)– $4.75 O. - Avocado- Box (about 12) $9.50 ½ Box (about 6)- $5.00 C. - Jicama - Box (about 10 lb) – 9.00 ½ Box (about 5 lb)- 5.00 C. - Bananas $.75 per bunch O. - Bananas $1.25 per bunch C. - Pineapple $2.00 each (med –large) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.