Jump to content
IndiaDivine.org

Eating Organic

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

, Ravenstone Willowbend

<ravenstonewillowbend> wrote:

>

> I wish I could afford to feed my family just

> organic.Just not in the budget(not if we are going to

> eat everyday)I too grow much of my own produce.(I love

> fresh things!)

>

> We have a Wild Oats here and their prices are so high

> I can't even get close to feeding a family.

 

I feel your pain! We have Whole Foods here and they are quite

expensive. I understand about family budgets! I have 4 boys who eat

a

lot! I do not buy packaged foods. I find that most people spend a

dis-

proportionally large amount of their food budget on " convenience "

items

and " lunchbox treats " for the kiddies. Or think nothing of spending

hand over fist on sodas and juice/sports " drinks " , but cringe at the

thought of spending money on organic produce! Please don't get

offended if

you are not one who does this! And for those of you who do shop this

way and get offended, I am sorry but I feel that whole foods are the

way to go and think too many people in the US have been brainwashed

by the devious marketing that the packaged food industry utilizes. Do

people really feel that they would be " depriving " their

children if they didn't buy them the latest box of " sugar

bombs " ...paaahhhleeeze! I spend no more on my groceries OVER-

ALL than the typical American. I just purchase different types of

food.

 

In a typical week, we go thru 4# oranges, 20# bananas, 10# apples

(1/2

of which I juice) 1pkg celery, 3# onions, 10# potatoes, and several

pounds of other seasonal salad and veggies. My kids get fruit and

veggies and nuts and homemade granola and homemade whole grain

muffins

in their lunch instead of twinkies and chips. I also bake our bread.

ANYONE can do this nowadays and cannot tell me that they don't have

the

time! I am VERY busy with my four boys and trying to start a

business! Consider using a bread machine, it takes 5 minutes to dump

the ingredients into the hopper! I got mine for $10, new in the

original box at a garage sale!

 

We also eat meat, I buy organic beef by the side and this way I don't

pay much more than traditional beef! I also get eggs from a friend

who

raises chickens. Just start asking around and you can find people in

your community who sell organic. You can also do a search here

http://www.localharvest.org/ for growers/producers in your area.

 

We also eat raw milk, organic cheese that I get thru a food co-op.

The

co-op is also where I buy bulk ingredients like oats, nuts and corn

meal. I get my whole graham flour from an organic mill here in

Michigan, this is my splurge, I could get it cheaper from the co-op,

but love the quality of fresh ground flour and also like to support

local agriculture. The co-op I belong to uses United Natural Foods,

you can ask if they have a co-op in your area or maybe start one up

yourself! They can be reached at 800-451-4520 or

http://www.unitedbuyingclubs.com.

 

You would be suprised how much organic food you can buy when you

eliminate the packaged/convenience items. And also how much

healthier your family will be! I hope this helps. Warm

regards and continue to be,

 

Lori

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...