Jump to content
IndiaDivine.org

Juicing economically

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Guest guest

Hi everyone, I have owned several different juicers. For those of you looking for an economical solution a Juiceman Jr. will do just fine until you upgrade you can purchase them for $29-$39. I found this juicer was hard to use as you have to cut everything up before juicing so it will fit into the shoot. Also, the Jack LaLanne Power Juicer (cost $99 at Wal-mart) is excellent and will take whole items, you do have to cut up the larger fruits and vegetables, like pineapple and melons.

 

Both of these are affordable. After using a Juiceman Junior I wanted something easier to use. Juicing is a way of life and so healthy for us. I decided that I wanted quick clean-up and use. I use my Jack LaLanne over my commercial juicer only because it's quicker and easier to clean. I use my commercial juicer when I'm preparing for a crowd.

 

Some people put their juicers in the dishwasher. After deforming my share of things over the years, I find hand washing preferable. Just wanted to toss this in as I see many of you are trying to use blenders. Love and light.

 

Micki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...