Guest guest Posted November 7, 2002 Report Share Posted November 7, 2002 So when I ran into the sprout people, I also met up with a lady who swears by wheatgrass. She grows her own (sounds like work to me). Are any of you into this? How hard is it to do? Have you experienced any health benefits? Is it worth the bother? Or is the powdered stuff in a jar okay? TIA! Melinda Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted November 8, 2002 Report Share Posted November 8, 2002 I usually grow wheat grass in the spring and summer, when i plan to do wheat grass fast. It is very easy to grow, but does take up some room and effort. Most juice bars in our area also sell shots of it for $2, which I avail myself of the rest of the year. The juicer itself is about $85 to $90 , so I would find a place that sells the shots in your area first and see if you like taste etc. It is a bit of a cold food for winter, and also easier to grow when it is warm out. So, as a project it might be better to try in spring to grow, if you decide you like it. It can cause nausea, and other effects at first because it is very detoxifying. Michael herbal remedies, " Melinda " <clicker@i...> wrote: > So when I ran into the sprout people, I also met up with a lady who > swears by wheatgrass. She grows her own (sounds like work to me). > Are any of you into this? How hard is it to do? Have you > experienced any health benefits? Is it worth the bother? Or is the > powdered stuff in a jar okay? > > TIA! > > Melinda Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted November 8, 2002 Report Share Posted November 8, 2002 Thank you very much, Michael. This sounds like very good advice. I appreciate your time. Melinda herbal remedies, " chinesemedicineman " <chinesemedicineman> wrote: > I usually grow wheat grass in the spring and summer, when > i plan to do wheat grass fast. It is very easy to grow, but does > take up some room and effort. Most juice bars in our area also > sell shots of it for $2, which I avail myself of the rest of the year. > The juicer itself is about $85 to $90 , so I would find a place that > sells the shots in your area first and see if you like taste etc. > It is a bit of a cold food for winter, and also easier to grow when > it is warm out. So, as a project it might be better to try in spring > to grow, if you decide you like it. It can cause nausea, and other > effects at first because it is very detoxifying. > > Michael Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.